سفارش تبلیغ
صبا ویژن
بر دانشجوست که نفسش را به جستجوی دانش عادت دهد و از فرا گرفتن آن ملول نگردد و آنچه را فرا گرفته بسیار نشمارد . [امام علی علیه السلام]
لوگوی وبلاگ
 

دسته بندی موضوعی یادداشتها
 

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :15
بازدید دیروز :31
کل بازدید :60045
تعداد کل یاداشته ها : 90
99/3/17
2:38 ص
مشخصات مدیروبلاگ
 
mazda ramezani lima[3]
سلام نام و نام خانوادگی :مزدک رمضانی لیما تحصیلات :کارشناس تربیت بدنی گرایش مدیریت مدرک مربیگری : B آسیا سابقه مربیگری: در تیمهای پایه و بزرگسال و مدارس فوتبال از سال ۸۶ تا کنون و مسئول کمیته جوانان و استعدادیابی هیات فوتبال شهرستان البرز آدرس ایمیل : m.ramzani5816@gmail.com شماره تماس: ۰۹۱۱۱۴۴۸۹۳۷و ۰۹۱۹۴۸۱۲۲۳۱

خبر مایه


                                                                                                                           کلاس مربیگری کیروش
اگر به دو سه ماه قبل برگردیم کمتر کسی پیش بینی می‌کرد که تیم ملی ایران بعنوان تیم اول به جام جهانی صعود کند و درصد زیادی از علاقمندان به فوتبال صعود به پلی آف را غنیمت می‌شمرند،  اما حضور یک مربی حرفه‌ای بنام کارلوس کیروش سبب شد در سه بازی اخر تیم ملی ورق کاملا برای تیم ملی برگشت و ایران توانست با اقتدار کامل بعنوان تیم اول به بازیهای جام جهانی راه یابد. این صعود مقتدرانه در مقابل تیمی اتفاق افتاد که مقام چهارم جام جهانی را تجربه کرده،  و با برنامه‌ریزیهای دراز مدت، خود را از فوتبال آسیا جدا کرده است.اکثر کارشناسان مقام اول را در این گروه به این تیم می‌دادند و رقابت بر سر  مقام دوم را بین ایران و تیم‌های ازبکستان ،قطر و لبنان پیش بینی می‌کردند.
بی شک آقای کیروش یک بار دیگر پتانسیل بالای فوتبال ایران را به همگان نشان داد .وی در رسیدن به جام جهانی نقش بسیار پررنگی داشت.  زیرا فوتبال ایران در مقایسه با فوتبال کره از فقدان آیتم هایی مثل :1) عدم برنامه ریزی در فوتبال پایه 2) نداشتن ساختار مناسب در فوتبال 3)نداشتن یک فوتبال درآمد زاو تکیه بر فوتبالی کاملا پول گرا و غیر اقتصادی4)نداشتن ساختاری مناسب جهت ترانسفر بازیکن به سطح اول فوتبال جهان و بسیاری موارد دیگر رنج می‌برد.بنابر این سهم آقای کیروش در برتری مقابل کره جنوبی در صد بسیار بالاتری از سایر بخشهای فوتبال ما دارد. درست است کا ما به لحاظ فیزیکی، بهره هوشی و تکنیک بازیکنان در سطح نسبتا قابل قبولی هستیم ولی همین پتانسیل قوی را در دوره‌های قبل نیز داشته ایم ولی مربیان پیشین هرگز نتوانستند از این مسئله به خوبی استفاده کرده و تیم ملی را به سر منزل مقصود برسانند. در زیر به برخی از نقشهای کلیدی در رساندن ایران به مهمترین رویداد ورزشی جهان اشاره می‌شود.
1) مدیریت کیروش پس از باخت به لبنان و ازبکستان و حفظ انسجام تیمی
یادمان هست زمانی که تیم ملی دو باخت بد را مقابل تیمهای لبنان و ازبکستان متحمل شد،  اکثر کارشناسان کار را برای ایران بسیار سخت توصیف کرده و شاید بعضی ها هم حتی کار را تمام شده می‌دانستند. احتمالا در ذهن بعضی از مدیران تعویض مربی و دادن شوک به تیم ( راه حلی که اکثر مدیران غیر فوتبالی بخوبی با ان آشنا هستند) بعنوان گزینه احتمالی مطرح بود.جراید به شدت از آقای کیروش انتقاد می‌کردند و رسیدن به جام جهانی را برای ایران تقریبا ناممکن می شمردند.همچنین شکست در بازیهای غرب آسیا سبب شد فضا بیش از پیش برای این مربی و تیمش غیر قابل تحمل شود. اما  آقای کیروش به عنوان یک مربی آبدیده و سرد و گرم چشیده نه تنها متاثر از این فضای ملتهب نشد،  بلکه با راه‌کارهایی مثل دعوت از مربیان لیگ و مسولین جرایدو خبر نگاران و تشکیل جلسات مختلف با انها همگی را به اتحاد فرا می خواند.آقای کیروش همواره در برابر سوالات خبر نگاران صبور بود. هیچوقت کنترل عصبی خود را از دست نداد و آرامش همیشه در چهره این مرد مشهود بود.حتی در بعضی از موارد وقتی با سوالات تکراری بعضی از خبرنگاران مواجه می‌شد بجای تند خویی و عصبانی شدن ترجیح میداد پاسخ نگوید یا جلسه را ترک کند. البته عدم پاسخگویی مورد قبول نیست ولی در مقایسه با ایجاد التهاب و مقابله به مثل و عصبانی شدن معقول به نظر می‌رسدو شاید یکی از فوتهای کوزه‌گری این مربی حرفه‌ایست.
2)مبارزه با بازیکن سالاری به عنوان یکی از اصول مربیگری حرفه‌ای
مربیان بزرگ و حرفه‌ای هیچ گاه اصول حرفه‌ای خود را زیر پا نمی‌گذارند و آن را فدای مسائل دیگر نمی‌کنند. برای آنها همیشه رعایت اصول حرفه‌ای در اولویت است و همین مسئله آنها را تبدیل به یک مربی بزرگ کرده است.آقای کیروش به عنوان مربی هفدهم جهان هیچ گاه حاضر نشد بی انضباطی بازیکنان تاثیر گذاری مثل عقیلی و رحمتی را ببخشد. در نگاه اول این دو بازیکن می توانند بسیار تاثیر گذار باشندهمانطور که در باشگاه‌هایشان نشان دادند. ولی برای کیروش نظم ، انضباط و دی‌سیپلین مهم است نه شخص بازیکن. برای کیروش تیم مهمتر از بازیکن است.در فضای پر فشار بعد از بازی لبنان و ازبکستان که مسئله آقای رحمتی مطرح شد دو حالت وجود داشت 1)کیروش رحمتی را به تیم بیاورد2) کیروش مانع از آمدن رحمتی به تیم شود .در حالت اول فرض کنید  رحمتی به تیم می آمد و تیم به جام جهانی نمی‌رفت آنوقت آقای کیروش هم رعایت اصول حرفه‌ای خود را باخته بود و هم رفتن به جام جهانی را.  اما در حالت دوم اگر حتی تیم به جام جهانی نمی رفت،   آقای کیروش در یک مورد شکست خورده بودو آن هم نرفتن به جام جهانی بود ،ضمن اینکه اکنون که به جام جهانی رفته ایم به نظر میرسد همین عملکرد،به انسجام تیمی بسیار کمک کرد. با فرض اینکه اقای عقیلی و رحمتی نیز به تیم می آمدند. ممکن بود غرور و بی‌تفاوتی نسبت به انضباط تیمی با انها وارد تیم می شد و اقای کیروش با عدم موافقت با حضور این بازیکنان از ورود سمی مهلک به کالبد تیم ملی جلوگیری کرد.
3)اتخاذ تاکتیک های متنوع خصوصا در سه بازی آخر
اولین بازی در مقابل قطر بود که در این بازی با گذاشتن سه مدافع میانی در ترکیب تیم ملی ،صادقی ، منتظری وحسینی و یک مدافع قدرتی(بیک زاده) که نفوذ کمتری را در دستور کار داشت، کمر بند دفاعی را طوری محکم بست که کمترین خطر در زمین میزبان متوجه دروازه رحمان احمدی شد. اما از نحوه بازی تیم ملی مشخص بود که تیم ملی برای دفاع مطلق به قطر نرفته است و با اتکابه عناصر هجومی چون قوچان نژاد،  مجتبی جباری، حیدری و مسعود شجاعی و بازیکنان ذخیره مثل محمدرضا خلعت بری و...... چشم به ضد حملات دوخته بود که توانست در نهایت با گل قوچان نژاد برنده ان بازی باشد.
در بازی دوم که در خانه با لبنان نیاز به یک برد پرگل و روحیه ساز داشتیم،  آقای کیروش کل ترکیب را بهم نریخت   و تنها با یک تغییر ( خلعتبری بجای صادقی) یک ترکیب هجومی را به میدان فرستاد وآن برد پرگل را رقم زد. کیروش می‌دانست که خلعت بری با تکیه بر تکنیک خود دفاع چند لایه لبنان را باز خواهد کردکه اینگونه نیز شد و وی اولین گل ایران را به ثمر رساند.
در بازی اخر مقابل کره جنوبی نیز با انالیز کامل از بازی کره‌ای ها وارد بازی شدیم. کره ای ها تاکتیک ارسال به محوطه 18قدم و استفاده از توپهای سوم را بعنوان تاکتیک اصلی در دستور کار داشتند. کیروش با اگاهی کامل از این مطلب با گذاشتن مدافعان سر زن در میانه خط دفاعی و مامور کردن صادقی برای    مهار شماره 18 کره حملات کره را مهار و تاکتیک دفاع - ضد حمله را بار دیگر به نمایش گذاشت.  هر چند بازیکنان ایران در شکل دهی ضد حملات چندان موفق نبودند،  ولی در یک غافلگیری قوچان نژاد که نشان داده کمتر فرصتها را از دست می‌دهدایران را به گل رساند.
4)نقش کیروش به عنوان انگیزاننده
کیروش نشان داد که در دادن انگیزه به بازیکنان یک استاد به تمام معنی است.و در این کار از هیچ اقدام مثبتی دریغ نمی کند.زمانی که از باخت مقابل لبنان در مقدماتی جام جهانی،  برای برد مقابل این تیم در مقدماتی جام ملتها سو بردو حتی بعد از برد مقابل کره که با پیراهن رنگ قرمز بود، با عوض کردن این رنگ پیراهن در بازی بعدی مخالفت کردتا با این روش به لحاظ روحی روی بازیکنان  تاثیر بگذاردکه البته موثر واقع نشد.  بعد از صحبتهای مربی کره با عکس این مربی بر روی سینه‌اش وارد تمرین تیم می شد . همچنین دادن شاخه گل در ابتدای بازی به بازیکنان کره برای کاهش تنش بازی از ایده‌های کیروش بود . دعوت از بازیکنان مطرح دوره های گذشته سر تمرینات تیم ملی نیز در این دوره بیشتر مشهود بود و در دوره‌های گذشته کمتر دیده شده بود.
5)دیدن بازیکنان مطرح ایرانی در خارج از کشور و آوردن آنها به تیم ملی
با ذکر موارد فوق و بسیاری موارد دیگر که ممکن است از نظر اینجانب دیده نشده باشد،  میتوان گفت حضور کیروش در تیم ملی ایران بهترین کلاس مربیگری برای مربیان ایرانی و خود ایشان بهترین استاد مربیگری در حال حاضر در ایران است و با راهیابی تیم ملی به جام جهانی این کلاس همچنان ادامه دارد. با امید به اینکه پس از درخشش در جام جهانی به قهرمانی در جام ملتهای آسیا با این مربی فهیم بیاندیشیم.
    
 

 


92/4/3::: 6:54 ع
نظر()
  
  
وقتی یوساین بولت در بهار امسال در نیویورک رکورد دوی 100 متر جهان را شکست بر این باور بود که رقابت بی‌نقصی انجام داده است ولی گلن میلز، مربی‌اش با او هم‌عقیده نبود

 هرچند این دونده جاماییکایی هنوز دلیل آن را نمی‌داند. بولت می‌گوید: «او هرگز در این باره صحبت نمی‌کند مگر اینکه اشتباه بزرگی مرتکب شده باشم. در تمرینات هم ممکن است او تنها بگوید که باید جهش‌هایم کمی بلندتر باشد یا مشکل من در مسابقه قبلی کدام حرکتم بوده است.»

در حالی که بولت روی صندلی راحتی در سالنی در لندن لم داده و به سئوالات خبرنگاران پاسخ می‌دهد، سرمربی‌اش هنوز پاسخ روشنی به او نداده است. این بار ماجرا مربوط به این نیست که باید هنگام استارت سریع‌تر باشد یا اینکه باید در نزدیکی خط پایان بیشتر خم شود.


92/4/2::: 12:8 ص
نظر()