سفارش تبلیغ
صبا ویژن
برخی سکوت ها از پاسخ دادن رساترند . [امام علی علیه السلام]
لوگوی وبلاگ
 

دسته بندی موضوعی یادداشتها
 

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :7
بازدید دیروز :31
کل بازدید :60037
تعداد کل یاداشته ها : 90
99/3/17
1:48 ص
مشخصات مدیروبلاگ
 
mazda ramezani lima[3]
سلام نام و نام خانوادگی :مزدک رمضانی لیما تحصیلات :کارشناس تربیت بدنی گرایش مدیریت مدرک مربیگری : B آسیا سابقه مربیگری: در تیمهای پایه و بزرگسال و مدارس فوتبال از سال ۸۶ تا کنون و مسئول کمیته جوانان و استعدادیابی هیات فوتبال شهرستان البرز آدرس ایمیل : m.ramzani5816@gmail.com شماره تماس: ۰۹۱۱۱۴۴۸۹۳۷و ۰۹۱۹۴۸۱۲۲۳۱

خبر مایه

 کسانی که در ایران مربیگری میکنند و ادعا دارند که می توانند سرمربی تیم ملی شوند(دایی،قلعه نویی و...)چرا در تیمهایی که در اختیار دارند تحولاتی ایجاد نمی کنند آیا صرفا قهرمانی در لیگ یا جام حذفی دلیل قانع کننده ای برای احراز سرمربیگری تیم ملی است؟ مسلما نه
تیم ملی ایران بعد از چند سال کار کردن با کیروش توانست تاکتیک دفاعی قابل قبولی را مقابل تیمهای آرژانتین و نیجریه نشان دهد ولی در بسیاری از تیمهای مدعی لیگ غیر از زیر توپ زدن و متکی بودن به یکی دو بازیکن چیزی در دفاع نمی بینیم.
امیدواریم آنهایی که ادعای سرمربیگری تیم ملی را دارند بتوانند حداقل در تیمهایشان طوری کار کنند که در صورت در اختیار گرفتن تیم ملی نگران تیم ملی نباشیم.
البته آقای کیروش فقط در فازدفاع موفق شد نمایش خوبی را داشته باشد و در جام ملتهای آسیا از او انتظار داریم بازیهای تهاجمی نیز در دستور کار تیمش باشد. به امید قهرمانی در جام ملتهای آسیا


93/5/28::: 6:25 ع
نظر()
  
  


پرسپولیس این بازی را برد بدون اینکه در طول بازی موقعیت خطرناکی ایجاد کند بدون داشتن تاکتیک و برنامه .براستی یک تیم چقدر می تواند به اتفاقات دل ببندد و فقط منتظر یک اتفاق باشد که شاید یک ضربه ایستگاهی یا کرنر گیرش بیاید وگلی به ثمر برساند و آنگاه شروع کند به زیر توپ زدن تا آن گل را حفظ کند . در این بازی ذوبیها بد شانس بودند که آن توپ وارد دروازه شان شد وگر نه هر تیم ضعیفی با این بازیهایی که پرسپولیس ارائه میدهد میتواند حد اقل یک مساوی بگیرد راستی اگر پرسپولیس نیلسون را نداشت ذوب آهن می توانست بازی را با اختلاف چند گل ببرد.در بسیاری از زمانهای بازی این ذوب آهن بود که توپ را در زمین به گردش در می آورد و پرسپولیسیها فقط به دنبال توپ می دویدند مانند بازیشان با فولاد در هفته دوم که فولادیها بکلی بازیکنان پرسپولیس را تحت تاثیر بازی خود قرار دادند.
دلیل اینکه بازیکنان پرسپولیس اینگونه سردرگم بازی میکنند چیست؟
به نظر میرسد بازیکنان پرسپولیس باوظایفشان در هنگام حمله و دفاع به خوبی آشنا نیستند و بیشتر منتظر توپ هستند تا خودشان را نشان بدهند و از حمایت و پوشش نیز در بازی پرسپولیس اثری دیده نمی شود حرکتهای ترکیبی دو و سه نفره در بازی این تیم دیده نمی شود و هر بازیکن بیشتر سعی در انجام بازی انفرادی دارد.در میانه میدان نیز بازیکنی که بتواند نظم بازی را در اختیار بگیرد دیده نمی شود .بازیکن فانتزی باز در تیم دایی اصلا وجود ندارد گویا ایشان کلا به چنین بازیکنانی اعتقاد ندارند و در مجموع میزان دوندگی بازیکنان بسیار پایین است بنابر این بازیکن صاحب توپ به خوبی از طرف دیگر بازیکنان حمایت نمی شودو توپ در اولین یا دومین پاس از دست می رود و تیم مجبور است به حالت دفاعی برگردد.
علاوه بر این برنامه مشخصی برای حرکت به سمت دروازه حریفان دیده نمی شود مهمترین حرکتشان ارسالهای مدافعان و دویدن سریع هافبکمهاجمان است که به اصطلاح خودمان ( بندازودررو ) است که این حرکات برای مدافعان تیمهای مقابل شناخته شده است و اصلا نمیتوان به عنوان تاکتیک از آن نام برد.
این در حالی است که آقای دایی فصل دومی است که پرسپولیس را در اختیار دارد و زمان نسبتا خوبی را برای پیاده کردن افکارش داشته است البته اگر افکاری باشد برای ارائه دادن!!!!!!!
 


93/5/28::: 6:21 ع
نظر()
  
  

استقلال و سپاهان دو تیم سطح بالای لیگ برتر که همیشه رقابتهایشان جذاب و دیدنی است.استقلال در این فصل دستخوش تغییراتی شده و بازیکنانش را جوانتر کرده ولی سپاهان که کادر مربیگری اش را برای چندمین سال پیاپی حفظ کرده تغییرات زیادی را در بازیکنان کلیدی اش انجام نداده و حتی به ترمیم خطوط دفاعی و حمله اش نیز پرداخته است و برخلاف تیمهای دیگر که شعارشان در اول فصل این است که تیم ما نیاز  به فرصت دارد یا تیم ما را باید از هفته ششم به بعد ببینید ،این تیم از همین ابتدای فصل شروع به جمع کردن امتیاز کرده و اگر به همین صورت پیش برود شاید کمتر تیمی بتواند با این تیم رقابت کند و این امتیاز فقط بخاطر داشتن ثبات نصیب تیم سپاهان شده است.
استقلال شاید در قلب دفاع خود در این بازی مشکلاتی داشت(نبودن حنیف و امیرحسین)ولی این دلیل برای تیمی مانند استقلال کافی نیست و عملکرد ضعیف مدافعان میانیشان را توجیه نمی کند امادر خطوط هافبک و حمله همه بازیکنان خود را همانند دو بازی قبل در اختیار داشت.مهمترین تاکتیکی که امیر قلعه نویی در همه بازیها به آن تکیه می کند سانتر از جناحین و ضربات سرمهاجمان است یادمان هست که در فصل قبل ضربات سر قاضی و سانترهای حیدری 90% تاکتیک استقلال را تشکیل میداد .در این فصل نیز امیرخان همان تاکتیک را کمی تقویت کرده و با آوردن میلاد فخردینی و گذاشتن او کنار حیدری جناح راست استقلال را فعالتر کرده است.این دو بازیکن همکاری خوبی باهم دارند و این میتواند گزینه خوبی برای ایجاد خطر و موقعیت روی دروازه حریفان باشدولی آیا برای بردن کافی است؟
در جناح چپ استقلال نیز بیک زاده گاه گاهی نفوذ می کند ولی بیشتر به دفاع می پردازد تا زمانی که فخردینی به جلو متمایل می شود، حضور سه دفاع در میانه میدان حاشیه امن تری را برای استقلال بوجود بیاورد.بقیه ماجرا هم تکیه بر ضربات ایستگاهی و اتفاقات بازی است .اصلا نمی خواهم بگویم که این تاکتیک استقلال خوب نیست بلکه یک تاکتیک موثر است ولی تکیه داشتن به یک تاکتیک ان هم در همه بازیها برای مربی بزرگی مثل قلعه نویی خوب نیست  بخصوص مقابل تیمی که مدافعان و دروازبانش در توپهای هوایی بسیار مسلط هستندو بازی با سر را شگرد دارند. به هر حال سوال مهم از آقای قلعه نویی این است که چرا استقلال فقط یک تاکتیک دارد و اگر روزی حیدری مصدوم شود استقلال با چه تاکتیک حمله ای بازی خواهد کرد؟
گلی که سپاهان با پاس عمقی خلعت بری توسط پریرا به ثمر رساند نشاندهنده ضعف قلب دفاع استقلال است و نکته دیگر اینکه تیم سپاهان با این تیم ،امید ایران در بازیهای آسیایی است و یک بار دیگر مشخص شد اگر قلعه نویی مقابل تیمهای با برنامه بازی کند(هم سطح آسیا) دچار مشکل می شود.     


93/5/28::: 6:17 ع
نظر()
  
  

 اگر به مربیان وطنی نگاه کنیم بعضی از مربیان از این روش استفاده می کنندو بعضی دیگر خیر با نگاهی به فصل گذشته لیگ برتر ایران تیمهایی چون فولاد ،پرسپولیس ، نفت ، استقلال و سپاهان جزء تیمهایی بودند که فصل نسبتا موفقی را سپری کردندو از میان مربیان این تیمها آقای فرکی مربی تیم قهرمان فصل قبل جزء مربیان آرام بود. همچنین آقایان کرانچار و گل محمدی نیز کار خودشان را با آرامش بیشتری در کنار زمین دنبال می کردند آقای قلعه نویی نیزهر چند نسبت به این افراد در کنار زمین جنب و جوش بیشتری داشت ولی هرگز شدت دادو فریاد های او به چشم نمی آمد.اما در بین این پنج مربی کسی که به صورت ناهنجار و افراطی (تقریبا در همه بازیها ) در کنار زمین جنجال و هیاهو می کرد آقای دایی بود. شاید این روش جدید و سبک متفاوتی است که جناب آقای دایی برای خود برگزیده که در زیر به بررسی آن می پردازیم.
در فصل قبل اعتراضات زیادی را از آقای دایی دیدیم که در خیلی از موارد نیز حق با ایشان بود اما سوال اینجاست که چقدر این اعتراضات توانست به او و تیمش در راه قهرمانی کمک کند؟ در بعضی از موارد دیده میشد که وی حتی از یک اوت هم نمی گذشت و با اشتباه داور (از نگاه خودش) اعتراض خودش را نشان می داد و در بسیاری از موارد آن را به خارج از زمین هم انتقال میداد و گاهی اوقات این جنجالها ماهها سوژه مطبوعات و رسانه ها می شد
ابتدا میخواهم از نگاه مثبت به این مساله نگاه کنم: جناب دایی با این روش میتواند داور و سایر مسئولین را تحت تاثیر قرار دهد تا در بازیهای تیم او دقت بیشتری کنند و یا با ترسی که از اعتراضات او دارند به نفع او سوت بزنندو یا مسئولین، داور های بهتری را برای بازیهای پرسپولیس انتخاب کنند بعضی از مربیان خوب و بزرگ دنیا از این حربه ها برای ایجاد جو روانی استفاده می کنند و به ظاهر کار زیاد نادرستی نیست و این هم میتواند یک ابزار برای گرفتن نتیجه باشد.
حال از یک نگاه منفی به این موضوع نگاه کنیم :
بازیکنان تیم با فریاد های بی حد و اندازه دایی تمرکزشان را در زمین از دست میدهند و بجای اینکه به بازی و اجرای تاکتیکهای تیمی بپردازند حواسشان به کنار زمین معطوف میشود تا ببینند نتیجه اعتراض مربیشان چه خواهد شد و بخشی از زمان بازی را از دست می دهند همچنین این حاشیه ها به بیرون از زمین بازی هم کشیده میشود و در مسائل دیگری نیز وارد میشود بطور مثال در بازیهای آخر فصل قبل تیم دایی دچار بحران مدیریتی شد و بازیکنان شروع به مصاحبه برای نگرفتن مطالباتشان کردند هر چند بخشی از این موضوع در کنترل آقای دایی نبود ولی از طرف ایشان هیچ عکس العملی مبنی بر اینکه جو و محیط را برای انجام بازیهای سرنوشت ساز آرام کند دیده نشد هیچ، بلکه حرکتهایی از او دیده شد که به ایجاد جنجال کمک هم کردو نتیجه این شد که قهرمانی که در دست پرسپولیس بود از دست رفت. آرام کردن بازیکنانی نظیر صادقیان که رفتارهای غیر عادی در بعضی از بازیها از وی سر می زند بر عهده چه کسی است ؟ مسلما سرمربی تیم تاثیر گذارترین نفر است که میتواند با هدایت بازیکن بهترین کیفیت را از وی دریافت کند حال اینکه هنگام انجام  بازی یک نفر باید دایی را کنترل کند تازه جنجالهای بعد از بازی او نیز بر روح و روان بازیکنان خسته تاثیر میگذارد.
 حال میخواهم دو نگاه مثبت و منفی را با هم مقایسه کنیم درست است که جوسازی های مقطعی مربیان مانند یک شوک میتواند در بازیها تاثیر گذار باشد، جنجالهای افراطی و هیاهوهای بی مورد از نوع علی دایی نیز میتواند مانند سمی مهلک بر بدنه تیم تاثیر منفی داشته باشدو حتی باعث از دست دادن قهرمانی شود . بنابراین جا دارد  این سوال از آقای دایی پرسیده شود که آیااین همه هیاهو و جنجال ارزش ازدست دادن قهرمانی  را دارد.فرض کنیم  علی دایی مانند یحی گل محمدی در کنار زمین آرام بود به نظر شما موفق تر نبود؟ قضاوت با شما     


93/5/15::: 8:18 ع
نظر()
  
  

بازی متعادلی از طرف هر دو تیم دیده شد هر دو تیم موقعیتهایی داشتند ولی پرسپولیس امتیاز میزبانی داشت و انتظار بازی هجومی تر برای گرفتن سه امتیاز از تیم پرسپولیس انتظار درستی است . این تیم با دو هافبک دفاعی کاملا فیزیکی و درگیر پا به میدان گذاشت  که برای تیمی کهمیخواهد سه امتیاز را در خانه خود بگیرد  چندان مطلوب نیست. شاید دایی با این تفکر به میدان آمده بود که بازی اول فصل را بازنده نشود. در هر صورت بیشتر حملات پرسپولیس از عمق شکل میگرفت و از کناره ها چندان موفق نبودند.و موقعیتهایی که برای این تیم شکل گرفت ازعمق بود.در مقابل تیم نفت برای ایجاد موقعیت، بیشتر به بازیکن بازیساز خود مبعلی متکی بود و غلامرضا رضایی نیز با حرکتهای سرعتی خود از بازیکنان تاثیر گذار تیم نفت در فاز حمله بود .
در فاز دفاعی هر دو تیم دچار اشتباهاتی شدند که در نتیجه بازی نیز تاثیر داشت  اشتباه مدافعان پرسپولیس در عدم مهار رضایی و دادن فضا به او باعث شد که نفت گل تساوی را بزند البته سوشا نیز اشتباه فاحشی داشت ودر طرف مقابل فاصله مدافعان تیم نفت از یکدیگر نیز باعث شد موقعیتهای خطر ناکی نصیب فورواردهای پرسپولیس شود(نوروزی) ضمن اینکه مدافعان هر دو تیم در فاز حمله شرکت نداشتند یا شرکتشان کم رنگ بود.
نکته جالب در این بازی تعویض های علی دایی بود تعویض اول چندان غیر منطقی نبود که در ابتدای نیمه اول انجام شد ولی تعویضهای دوم و سوم بسیار دیر هنگام انجام شد هر چند تعویض بازیکن جوان پرسپولیس ( تعویض دوم) را میتوان اینگونه توجیه کرد که برای بدست آوردن تجربه برای عادت کردن به جو ورزشگاه برای بازیهای آینده باشد ولی آمدن نوری در دقیقه 89 به چه درد علی دایی می خورد علامت سوال این بازی بود.