سفارش تبلیغ
صبا ویژن
هر که براى خدا خشم کرد ، باطل را هر چند سخت بود از پا درآورد . [نهج البلاغه]
لوگوی وبلاگ
 

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :58
بازدید دیروز :132
کل بازدید :78510
تعداد کل یاداشته ها : 94
99/12/14
3:33 ع
مشخصات مدیروبلاگ
 
mazdak ramezani lima[3]
سلام نام و نام خانوادگی :مزدک رمضانی لیما تحصیلات :کارشناس تربیت بدنی گرایش مدیریت مدرک مربیگری : B آسیا سابقه مربیگری: در تیمهای پایه و بزرگسال و مدارس فوتبال از سال ۸۶ تا کنون و مسئول کمیته جوانان و استعدادیابی هیات فوتبال شهرستان البرز آدرس ایمیل : m.ramzani5816@gmail.com

خبر مایه

لیگ برتر فوتبال سال جاری  پایان این هفته و در تاریخ هشتم مرداد ماه شروع میشود و این در حالی است که تیمها تقریبا از دو ماه قبل کار خود را در بازار نقل و انتقالات آغاز کرده اند تا با یار گیری مناسب بتوانند تدارک بهتری برای فصل پیش رو داشته باشند.

اگر بخواهیم نگاهی کلی به فعل وانفعالات بازار نقل و انتقالات داشته باشیم میتوانیم تیمها را به دو گروه تقسیم کنیم .تیمهایی که کادر فنی خود را تغییر داده و مربی جدیدی آورده اند و تیمهابی که مربیان فصل قبل خود را حفظ کرده اند.

بانگاهی به جدول لیگ برتر در فصل گذشته مشخص میشود که هفت تیم از 16 تیم حاضر کادر فنی خود را حفظ کرده اند و با همان کادر فنی فصل گذشته لیگ امسال را شروع خواهند کرد.تیمهای سپاهان ،تراکتور ،نفت تهران ،ذوب آهن ، و فولاد که به ترتیب مقامهای اول تا پنجم لیگ سال قبل را در اختیار دارند  + تیم سایپا که مقام هفتم را کسب کرد.پس از نیمه بالای جدول فقط دو تیم استقلال و پرسپولیس هستند که دست به تغییر کادر فنی خود زده اند که استقلال در رتبه ششم وپرسپولیس در رتبه هشتم لیگ قرار گرفته اند .در نیمه پایین جدول اما ،فقط تیم استقلال خوزستان است که با همان مربیان و کادر فنی به کارش ادامه خواهد دادو جالب است بدانید که این تیم در رده  چهاردهم قرار گرفته است.

تیمهایی که کادر مربیان خود را حفظ کرده اند در اولین قدم ثبات را در کادر رهبری خود حفظ  کرده و اجازه داده اند که تیمشان با همان تفکرات برای شروع فصل جدید به تدارک بپردازد .این امر باعث خواهد شد اولا وقت و زمان  بیشتری برای تیمها جهت آماده سازی بدنی و تاکتیکی فراهم باشد و همچنین با توجه به اینکه مربیان سال قبل را با تیمشان کار کرده اند ،بنابراین پوشش نقاط ضعف تیمشان برایشان آسانتر میباشد ضمن اینکه شناخت مربیان از تیم و بازیکنان به مراتب بیشتر از کسانی است که برای اولین بار مربیگری یک تیم را پذیرفته اند.

دومین گام در فصل نقل و انتقالات گرفتن بازیکن است . هر مربی برای پیاده کردن افکار خود در زمین فوتبال نیاز به ابزار دارد و باید بنا به سلیقه خود بازیکنانش را انتخاب کند .در واقع این بازیکنان هر چه قدر به تفکرات تاکتیکی مربی نزدیکتر باشند مربی را در رسیدن به اهدافش نزدیکتر میکنند .

از میان مربیانی که فصل قبل با تیمهایشان کار کرده اند ودر این فصل نیز با همان تیمها مشغول به کار هستند ; یحیی گل محمدی سرمربی تیم ذوب آهن با سه بازیکن ورودی و سه بازیکن خروجی کمترین تغییرات را در لیست بازیکنانش انجام داد و با حفظ نفرات فصل قبل سعی کرد نقاط ضعف را با سه جابایی برطرف کند .این تیم که در فصل قبل روند رو به رشدی را طی کرد و در نهایت با مقام قهرمانی جام حذفی و چهارمی لیگ به کار خود پایان داد ; جواز حضور ر لیگ آسیا را نیز بدست آورد.به نظر میرسد که یحیی به بازیکنان فصل قبل خود اعتماد کرده است ولی این تیم باید سال آینده در سه جام حضور داشته باشد .باید دید این تعداد تغییر در نهایت به نفع این تیم خواهد بود یا به ضررش.

دومین تیم که تغییرات بسیار کمی داشته تیم سپاهان اصفهان است که با سه ورودی و پنج خروجی  دارای وضعیتی مشابه تیم ذوب آهن است.

تیم  نفت تهران و تراکتور سازی که فصل گذشته عملکرد خوبی داشتند و تا روز آخر رقابت فشرده ای برای قهرمانی بایکدیگر به نمایش گذاشتند ،علی رغم حفظ کادر فنی  بازیکنان زیادی را ازدست داده و بجای آنها نیز بازیکنان زیادی جذب کرده اند .تیم تراکتور سازی که یک تیم نظامی است و از بازیکن سرباز سود میبرد با تمام شدن خدمت سربازی بازیکنانش مجبور است آنها را آزاد کند و بجای آنها به دنبال بازیکنان جدید سرباز باشد شاید در نگاه اول این مساله به سود آنها باشد ولی اگر بخواهیم نگاه بلند مدت برای این تیم داشته باشیم این جابجایی ها در نهایت به ضرر آنها خواهد بود .چه بسا عدم نتیجه گیری تراکتور در آسیا طی چند فصل گذشته بخاطر همین عدم ثبات بوده باشد .به یاد داریم که کادر فنی فعلی نیز در میانه فصل قبل به تیم اضافه شدند.

تیم نفت تهران نیز که از سهمیه های ایران در لیگ قهرمانان آسیا است و فصل موفقی را پشت سر گذاشت و حتی موفق شد در جمع 8 تیم برتر آسیا قرار بگیرد در فصل نقل و انتقالات اکثر بازیکنان کلیدیش را از دست داد .درست است که این تیم بازیکنان جدیدی را به لیست خود اضافه کرده است ولی منطق حکم میکرد تیم موفق نفت با حفظ نفرات سال گذشته حضور و شروعی پر قدرت در فصل جدید داشته باشد .

یکی دیگر از تیمهای بالای جدولی تیم فولاد است که فصل گذشته علی رغم اینکه با مشکل بازیکنان سرباز مواجه شده بود ولی باز هم خوب ظاهر شد و در این فصل سعی کرد جای خالی بازیکنان از دست رفته را پر کند البته عدم ثبات دراین تیم به دلیل شرایط خاصی که برایشان رغم خورد اجتناب ناپذیر به نظر میرسد .اما به هر حال این تغییرات در روند آماده سازی آنها تاثیر خواهد گذاشت.

سایپا نیز که در این فصل سرمربی خود را حفظ کرده با تغییرات نسبتا کمتری لیگ جدید را آغاز میکند .مجید جلالی که مربی جوانگرایی است و فصل قبل نیز با یک تیم کم تجربه نتایج خوبی گرفت در فصل نقل و انتقالات اقدام به گرفتن چند بازیکن با تجربه کرد.گویا آقای جلالی قصد دارد با اضافه کردن تجربه به تیمش در این فصل و ترکیبی از بازیکنان جوان و با تجربه به نتایج بهتر بیاندیشد.

تیم استقلال خوزستان نیز با وجود حفظ کادر فنی تغییرات عمده ای در لیست بازیکنانش داده و این یعنی سرمربی باید شروعی دوباره برای القای تفکرات تاکتیکی به تیم داشته باشد.

بقیه تیمها که کادر فنیشان را تغییر داده اند چند دسته میشوند:

1- تیمهایی که زود تکلیف سرمربی را مشخص کردند و با انجام یارگیری به آماده سازی خود  پرداختند مانند استقلال و پرسپولیس و پدیده

2- تیمهایی که تا هفته پایانی فصل نقل و انتقالات سرمربی نداشتند و در دیرترین زمان ممکن سرمربی تعیین کردند .ملوان و صبای قم

3-تیمهایی که از لیگهای دسته پایینتر به لیگ برتر آمده اند .سیاه جامگان و استقلال اهواز

4-تیمهایی که تا لحظه آخر تکلیف ماندنشان در لیگ مشخص نبود راه آهن

استقلال پرسپولیس و پدیده با انجام تغییرات طبق نظر مربیشان سعی کردند از زمان آماده سازی خوب استفاده کنند .سیاه جامگان و استقلال اهواز نیز تا میتوانستند بازیکن گرفتند تا با توجه به صعودشان به یک رده بالاتر بازیکنانی را در اختیار بگیرند که در سطح لیگ برتر باشند. راه آهن هم که وضعیت بسیار بدی را تجربه میکند و نیاز به توضیح نیست.اما دو تیم ملوان و صبا که به ترتیب از دو مربی گرانقیمت «قلعه نویی و دایی» برای هدایت تیمشان بهره میبرند مراحل آماده سازی و یارگیری را بسیار دیر آغاز کردند .هر چند هر دو مربی سابقه خوبی در لیگ دارند ولی برای شروع و ادامه لیگ نیاز به زمان خواهند داشت .با توجه با اینکه زمان آماده سازی برای یک تیم 8 هفته میباشد به احتمال فراوان این دو تیم هفته های ابتدایی را از دست خواهند داد و همچکنین برای نیم فصل برنامه ای برای یار گیری خواهند داشت.

با توجه به تحلیل فوق با ثبات ترین تیمها سپاهان و ذوب آهن هستند که هم توانسته اند نفرات موفق فصل قبل را کنار هم نگه دارند و هم از آماده سازی پیش فصل خود به نحو مطلوب بهره ببرند. پس احتمال نتیجه گیری آنها نیز بیشتر از سایرین است . البته نحوه یارگیری و آماده سازی بد تیمها دلایل متعددی دارد که در مقالات بعدی به آنها خواهم پرداخت


94/5/3::: 11:42 ع
نظر()