سفارش تبلیغ
صبا ویژن
اى پسر آدم اندوه روز نیامده‏ات را بر روز آمده‏ات میفزا که اگر فردا از عمر تو ماند ، خدا روزى تو را در آن رساند . [نهج البلاغه]
لوگوی وبلاگ
 

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :57
بازدید دیروز :132
کل بازدید :78509
تعداد کل یاداشته ها : 94
99/12/14
3:29 ع
مشخصات مدیروبلاگ
 
mazdak ramezani lima[3]
سلام نام و نام خانوادگی :مزدک رمضانی لیما تحصیلات :کارشناس تربیت بدنی گرایش مدیریت مدرک مربیگری : B آسیا سابقه مربیگری: در تیمهای پایه و بزرگسال و مدارس فوتبال از سال ۸۶ تا کنون و مسئول کمیته جوانان و استعدادیابی هیات فوتبال شهرستان البرز آدرس ایمیل : m.ramzani5816@gmail.com

خبر مایه

بازیهای مقدماتی جام جهانی با صدر نشینی مقتدرانه تیم ملی ایران به پایان رسید و تیم ایران توانست با اقتدار کامل و آنطور که در شان نام ایران است به مرحله بعد راه یابد. 

ایران در گروه خود با تیم های ترکمنستان، گوام، هند و عمان هم گروه بود.  اگرچه هدف اصلی کیروش و تیمش راهیابی به مرحله بعد انتخابی جام جهانی بود ولی در پس این هدف مهم اهداف دیگری نیز پنهان شده بود. کیروش در پروسه ای تقریبا یک ساله که در نهایت منجر به این صعود شد بازیکنان زیادی را به تیم ملی فرا خواند و از آنها در ترکیب تیم ملی استفاده کرد. این بازیکنان عمدتا بازیکنان جوان و آینده داری بودند که دارای استعداد و پتانسیل بالایی بودند. این بازیکنان توانسته بودند در لیگ ایران درخشش داشته باشند و توجه کادر فنی را به خود جلب کنند. اما آنها نیاز به کسب تجربه در تیم ملی داشتند  تجربه‌ای که تنها با  انجام بازیهای بین‌المللی میتوانستند کسب کنند. کیروش به خوبی می دانست که بازیهای حساسی مانند بازی با ژاپن، کره، استرالیا، امارات، عربستا ن و قطر نمیتواند بازی مناسبی برای این بازیکنان جوان باشد در نتیجه بازیهای سبک تری را برای دادن تجربه به این بازیکنان انتخاب کرد. اگرچه در بازیهای ابتدایی تیم جوان اما پر انگیزه ایران نتایج چندان مطلوبی نگرفت(مانند تساوی مقابل ترکمنستان) اما در ادامه و آخر کار موفق شد با کسب امتیاز خوب در صدر جدول قرار بگیرد. چیزی که از تیم ملی فوتبال ایران انتظار داریم. جوانان تیم ملی که پشتوانه تیم ملی هستند با استراتژی هدف‌مند کادر فنی تیم ملی حالا هم اعتماد به نفس بیشتری دارند و هم تجربه بیشتری و میتوان در بازیهای سخت تر نیز به آنها تکیه کرد. باتجربه های تیم نیز کمتر از گذشته حاشیه امنیت دارند و اکنون رقبای سر سختی را در کنار خود احساس می کنند که از نیروی جوانی و انگیزه فراوان بهره می برند. 

هدف دیگر کیروش بکارگیری تاکتیک های گروهی بر اساس توانائی بازیکنان جوانش بود. کیروش در این بازیها از بازیکنان باتجربه تر خود بیشتر در میانه میدان استفاده کرد مثلا آندو که پست  تخصصی اش هافبک دفاعی است و دژاگه را از هافبک مهاجم به میانه میدان متمایل کرد تا در نقش یک بازی ساز و رهبر خط میانی ظاهر شود . تیم ملی ایران در دو جناح راست و چپ دارای بازیکنانی است که توانایی نفوذ و سانتر از جناحین را دارا می باشند رضاییان و جهان بخش از راست،  حاج صفی و امیری از چپ قابلیت این را دارند که پا به توپ حرکت کرده و توپ را روی سر مهاجمان سانتر کنند و البته این سانترها زمانی موثر است که بازیکنان سر زنی در نوک خط حمله داشته باشیم. آزمون و طارمی که هر دو از قدرت سر زنی قابل توجهی برخوردار هستند،  می توانند این تاکتیک  را برای ایران تکمیل کنند . در دو بازی اخیر مقابل هند و عمان تیم ملی دو نمایش متفاوت را به لحاظ چیدمان بازیکنان به نمایش گذاشت اما در هر دو بازی استراتژی نسبتا یکسانی داشت. در  بازی با هند تیم ایران با سیستم 4_4_2 به میدان رفت . در این سیستم که هافبک ها بصورت خطی جا گیری کرده بودند ، به ترتیب از چپ امیری، عزت اللهی، ابراهیمی وجهان بخش حضور داشتند. در واقع بالهای کناری یعنی امیری و جهان بخش وظیفه داشتند توپ را از جناحین به 18قدم حریف ارسال کنند که آنجا طارمی و آزمون حضور داشتند. این سانترها صرفا برای استفاده از ضربات سر نبود بلکه بازیکنان شوت زن ایران مثل ابراهیمی و عزت اللهی نیز پشت 18قدم ظاهر میشدند و از ضربات راه دور خود استفاده می کردند. تاکتیک ضربات ایستگاهی نیز  مانند همیشه در دستور کار بازیکنان کیروش بود. در بازی با عمان که بازی نسبتا سخت تری نسبت به بازی با هند بود کیروش سیستم 4-2-3-1 را برای تیمش برگزید تنها تغییر در خط حمله بیرون گذاشتن طارمی و حضور دژاگه بود. دژاگه وظیفه داشت زمان حمله به خط حمله اضافه شود و در زمان دفاع به عقب برگردد . احتمالا کیروش بدین وسیله به دنبال این بود که کمربند خط دفاعی تیمش را محکم تر کند. این تفکر با توجه به نتایجی که تیم ملی در مقابل عمان در ده سال گذشته گرفته بود منطقی به نظر میرسید همچنین نباید فراموش کنیم که تیم عمان در سالهای اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است.  اما استراتژی تیم ایران در این بازی نیز برپایه حرکات هافبک مهاجمان از جناحین وارسالهایشان به منظور استفاده از قدرت سرزنی سردار آزمون بود وهمان تاکتیک هایی که در مقابل هند انجام میشد ، در مقابل عمان نیز دنبال شد. و در نهایت تیم ایران روی  دو ضربه ایستگاهی و البته قدرت سرزنی آزمون به گل های برتری دست یافت.  درحرکات دفاعی وتیمی نیز تیم ایران روز موفقی را پشت سر گذاشت و تیم عمان بدون موقعیت گل بازی را به پایان برد همان تیمی که گربه سیاه ایران لقب گرفته بود و ایران مدتها بود که در مقابل این تیم به پیروزی نرسیده بود. این مهم به خوبی نشان می دهد که تیم  عمان تیم ضعیفی نبوده،  بلکه بازی خوب و حساب شده تیم ملی ایران به آنها فرصت عرض اندام نداد.  در نیمه دوم تیم عمان دوندگی قابل توجهی را از خود نشان داد وسعی کرد با انجام پرس بازیکنان ایران را تحت تاثیر قرار دهد ولی بازی منطقی بازیکنان ایران به آنها اجازه نداد حتی یک خطر 50 درصدی روی دروازه ایران ایجاد کنند. 


95/1/12::: 1:58 ص
نظر()