سفارش تبلیغ
صبا ویژن
فروتنی زیور دانش است . [امام علی علیه السلام]
لوگوی وبلاگ
 

دسته بندی موضوعی یادداشتها
 

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :11
بازدید دیروز :31
کل بازدید :60041
تعداد کل یاداشته ها : 90
99/3/17
2:4 ص
مشخصات مدیروبلاگ
 
mazda ramezani lima[3]
سلام نام و نام خانوادگی :مزدک رمضانی لیما تحصیلات :کارشناس تربیت بدنی گرایش مدیریت مدرک مربیگری : B آسیا سابقه مربیگری: در تیمهای پایه و بزرگسال و مدارس فوتبال از سال ۸۶ تا کنون و مسئول کمیته جوانان و استعدادیابی هیات فوتبال شهرستان البرز آدرس ایمیل : m.ramzani5816@gmail.com شماره تماس: ۰۹۱۱۱۴۴۸۹۳۷و ۰۹۱۹۴۸۱۲۲۳۱

خبر مایه

بی تردید یکی از مهارتهای مربیان مصاحبه با رسانه هاست . مهارت در انجام گفتگو با خبرنگاران که بعضا سوالات چالش بر انگیزی مطرح میکنند جزئی از شغل مربیان است که باید در آن تبحر و مهارت کافی داشته باشند . آنها باید با تسلط بر شرایط مانند جایگاه تیمشان روحیه بازیکنان ، انتظارات افکار عمومی و... مصاحبه با رسانه ها را طوری انجام دهند که در نهایت  خود و تیمشان را در شرایط مثبت قرار دهند و دیگران را نیز در مسیر رشد و پیشرفت تیمشان هم جهت و هماهنگ کنند. چه بسا مصاحبه هایی که به حاشیه های جدی برای کل تیم تبدیل شده  است و جمع کردن آن متحمل صرف وقت و انرژی زیادی میشود.  مصاحبه های غلط میتواند هزینه های  بعضا جبران ناپذیری را  برای خود مربی و باشگاه و یا تیم در پی داشته باشد. به بهانه جام ملتهای آسیا و مصاحبه اخیر کارلوس کیروش پیرامون تیم ملی در برنامه 90 و سایر رسانه ها نگاهی تحلیلی به رفتارهای این مربی در مواجهه با رسانه ها خواهیم داشت.

مصاحبه کارلوس کیروش هنگام بازگشت به ایران بعد از جام جهانی رو سیه یکی از بد ترین مصاحبه هایی بود که وی انجام داد.در حالیکه ایران بازیهای قابل قبول و قابل دفاعی را در مقابل حریفان قدر انجام داده بود کیروش بدون مقدمه و بی دلیل به مربی یکی از محبوب ترین تیمهای ایران (برانکو که خود از مربیان محبوب و تاثیر گذار است ) تاخت . ایراد گرفتن از مسائلی که قبل از جام جهانی اتفاق افتاده بود اگر چه بحق بود ولی عنوان کردنش در آن مقطع بجا و درست نبود . تاثیرات آن مصاحبه هنوز از بین نرفته است و مشکلاتی را  هم برای دستیاران کیروش بوجود آورد . درست زمانی که کیروش میتوانست روی موج موفقیتهای تیمش سوار شود و از آن برای متحد کردن همه عوامل استفاده کند با یک مصاحبه تند بهانه را دست منتقدانش داد و شرایط را بر علیه خود  و تیمش تغییر داد. 

بعد از آن کیروش بارها در مصاحبه هایش از اتحاد ملی و استفاده از آن برای رسیدن به قهرمانی آسیا صحبت کرد و اینکه باید تعامل میان کادر فنی تیم ملی و مربیان باشگاهها برقرار شود. تعاملی که علیرقم فشار و حمایت فدراسیون  به صورت نسبی و کم رنگ برقرار شد ولی حاشیه ها و درگیریهایی هم برای کادر فنی تیم ملی و دستیاران کیروش بوجود آمد . 

کیروش در مصاحبه اخیرش در برنامه 90 از بوجود نیامدن فضا و شرایطی که مد نظرش بوده تا در قالب آن تیمش را آماده کند توضیحاتی ارائه کرد .  در این مصاحبه کیروش از امکاناتی که در قطر مهیا شده اظهار رضایت کرد ولی تاکید کرد که این شرایط آماده سازی  ، آن چیزی نبوده که وی مد نظر داشته است . هر چند به نظر میرسد بعضی از  مربیان ،  برخی کارشناسان برجسته فوتبال ایران ، و بعضی از رسانه ها و البته مسئولان وزارت ورزش و دولتی ها   در حمایت از تیم ملی کوتاهی هایی انجام داده اند ولی مصاحبه های تند این مربی پرتغالی نیز در بوجود نیامدن این فضا بی تاثیر نبوده است.

البته این نکته مهم را نباید از یاد برد که مربی یک تیم ملی نباید حمایت را از صاحبان اصلی تیم گدایی کند . مثل این است که ما  معماری ماهر را  استخدام کرده ایم و از او انتظار ساختن قصری مجلل را داریم . ولی به معمار میگوییم تو نه زمین داری نه مصالح و نه امکانات و به ما هیچ ربطی ندارد و چون ما دستمزد خوبی به شما میدهیم باید این قصر را برای ما بسازی . آیا این شدنی است ؟

باید قبول کنیم که نه تنهافرهنگ حمایت را بلد نیستیم و نیاموخته ایم بلکه در بکار گیری مربیان بروز و با دانش و سطح بالا هم کم تجربه عمل میکنیم .مسئولان فدراسیون هم باید فرهنگ و قوانین و راهکارهای کار کشیدن از یک مربی حرفه ای و کاربلد را بیاموزند تا پولی که خرج میکنیم در مسیر رسیدن به اهدافمان هزینه گردد.  پرداختن به موضوع بکار گیری مربیان با تجربه موضوع بسیار مهمی است که باید مفصلا به آن پرداخته شود ولیکن موضوع این مقاله انجام مصاحبه های کارلوس کیروش است .

کیروش در مصاحبه های اخیرش رویای ایران را رسیدن به نیمه نهایی عنوان می کند . جمله ای که برای بسیاری از هواداران وعلاقمندان به تیم ملی خوشایند نیست. کیروش این مصاحبه را در حالی دو هفته مانده به آغاز جام ملتها مطرح میکند که در ماههای گذشته و بعد از جام جهانی بار ها در مصاحبه هایش از قهرمانی در آسیا صحبت کرد و همگان را به همدلی و همراهی برای رسیدن به این هدف بزرگ و مهم فرا خواند . 

چه اتفاقی افتاده است که این مربی در آستانه شروع مسابقات اینگونه مصاحبه میکند : 

(( سه کشور ژاپن ، استرالیا ، کره ، تیمهایی هستند که در نیمه نهایی حضور خواهند داشت و سایر تیمها نظیر ایران، ازبکستان ، عربستان، قطر ، امارات و تیمهای ازاین دست برای جایگاه باقیمانده در نیمه نهایی خواهند جنگید و رویای ایران رسیدن به نیمه نهایی است))

به نظر میرسد این مصاحبه نیز جزئی از استراتژی های این سرمربی کهنه کار و زیرک است . کیروش میخواهد با القای این تفکر فشار ها را از خود و خصوصا از بازیکنانش دور کند . وی با بزرگ کردن رقیبانش میخواهد ضمن احترام به آنها بازی روحی روانی زیرکانه ای علیه آنها آغاز کند . اشتباهی که در گذشته تیمهای ملی ایران تقریبا در تمام دوره ها آن را انجام داده اند . تقریبا در همه دوره ها تیم ایران با یک تفکر خود بزرگ بینی وارد مسابقات میشد . سرمربی ایران از عواقب این سم مهلک آگاه است و میخواهد به این ترتیب ذهن بازیکنان خود را طوری آماده کند که بجای اینکه خود را در حال حاضر قهرمان ببینند؛ به سختی راه و ماموریتشان فکر کنند . بازیکنان نباید خود را از پیش برنده و از پیش قهرمان تصور کنند بلکه باید بر هدف تمرکز کرده و وظایف فعلی خود را که همانا آمادگی برای رویارویی با غول های آسیاست به نحو مطلوب انجام دهند .

در واکنش به این مصاحبه کیروش اما بار دیگر فوتبالیستها و مربیان برجسته فوتبال ما عجولانه عمل میکنند . و بی مهابا به سرمربی می تازند و وی را مورد نقد قرار میدهند . 

در برنامه 90 بعد از اینکه عادل فردوسی پور از رویای ایران برای قهرمانی سوال میکند و نظر سنجی برنامه را دلیلی بر این مدعا میداند کیروش جواب میدهد : 

(( رویای قهرمان شدن مال همه است ولی آیا استحقاق آن را داریم . آمادگی ذهنی که من در نظر دارم اینست که تفکر فروتنانه داشته باشیم . بازیکنان باید آماده صعود به قله باشند. نمیتوان از قله شروع کرد . فعلا تمام تمرکز مقابل یمن است و بعد از آن  ویتنام و بعد عراق . چیزی که از بازیکنانم انتظار دارم اینست که  بازیکنان با یک تعهد کاری و کمال فروتنی در مقابل یمن ویتنام و عراق که کاندیدای رفتن به دور بعد است حضور پیدا کنند. رقباتمام تلاششان را انجام داده اند . ما هم تمام تلاشمان را میکنیم که قلبهای هواداران از ما شاد باشد و عملکرد ما باعث افتخار هواداران باشد))

واژه های جالبی در مصاحبه کیروش مشاهده میشود واژه هایی مانند : استحقاق قهرمانی ، تفکر فروتنانه ، تعهد کاری،  کمال فروتنی که ناشی از احترام به هر رقیبی است . تلاش برای بدست آوردن قلبهای هواداران 

او نمیگوید که ما میرویم که قهرمانی بیاوریم یا اینکه صعود از دور اول برای ما راحت است و کار ما از دور بعد شروع میشود بلکه تیم و هواداران را به این تفکر سوق میدهد که باید به همه تیمها احترام بگذاریم و خودمان را از پیش برنده ندانیم . در جایی که میگوید صعود را نباید از قله شروع کرد .  مطمعنا کیروش این حرفها را برای آماده کردن ذهنهای بازیکنانش در تمرینات بار ها و بارها به زبان میآورد و روی افکارشان کار خواهد کرد .

در همین برنامه 90 عادل میپرسد که از امکانات راضی هستی ؟ کیروش در جواب میگوید :

((امکانات خوبی در اختیار داریم و در اینصورت باید فقط تقدیر و تحسین کنیم . گله و شکایتی ندارم ولی این آماده سازی نبود که در ذهن داشتم . باید از قطر تشکر کنیم بابت این امکانات .چرا که بخشی از حضور ما برای آماده سازی تیم ملی قطر است و بازی که در برابرشان انجام میدهیم . ولی در کل ما از شرایط راضی هستیم))

از معدود دفعاتی است که سرمربی تیم ملی از امکانات و شرایط ابراز رضایت میکند . اما در ادامه میگوید این آماده سازی نبود که من در ذهن داشتم . براستی چه نوع آماده سازی مد نظر سرمربی گرانقیمت تیم ملی بوده است ؟ چرا ما نتوانسته ایم از همه ظرفیتهای این مربی استفاده کنیم ؟ چرا وقتی این مربی را در راس تیم ملی قرار داده ایم نمیتوانیم  او را طوری مدیریت مدیریت کنیم که ایده ها و خواسته های معقول وی را در جهت رشد و پیشرفت فوتبالمان بکار بگیریم ؟ براستی ایراد کار از کجاست؟ صحبتهای کیروش در مورد اینکه باید از قطر تشکر کنیم مقداری طعنه آمیز است . از صحبتهای کیروش اینطور استنباط میشود که اگر قطر تقاضای بازی دوستانه نمیکرد ممکن بود ما امکانات فعلی را در اختیار نداشتیم . به هر حال ما هم از این شرایطی که بوجود آمده خوشحالیم و این از اقدامات خوب فدراسیون است که چنین شرایطی را بوجود آورده و سرمربی سخت گیر تیم ملی هم به آن اذعان دارد.

کیروش در پاسخ به اصرار عادل که میخواست بداند خط خورده های تیم چه کسانی هستند از احترام به بازیکنان یاد کرد و گفت این حد اقل احترامی است که ابتدا با خود بازیکنان صحبت شود . وی تاکید کرد که بازیکنان باید بدانند که یک لیست آماده باش هم وجود دارد که در صورت مصدومیت بازیکنان آنها دوباره فرا خوانده خواهند شد.

کیروش در جواب عادل که  از دو ترس اخراج و ضربات پنالتی یاد کرد و عنوان کرد که تیم ملی همواره از این دو مشکل ضربه خورده است؛ گفت  :

((در حال کار کردن در این دو بخش هستیم . جام ملتها دشوار است . باید ذهنی قوی داشته باشی تا بتوانی در لحظه های خاص تصمیم های درست بگیری . بازیکنان باید ریلکس باشند و از بازی لذت ببرند . به خودشان و به تیم ایمان داشته باشند. ما تیم خوب و بازیکنان خوبی داریم و باید خوب بازی کنیم  و نگاهمان باید به آینده باشد . به بیش از یک بازی فکر نکنیم و قدم به قدم حرکت کنیم . به اولین بازی پیش رو فکر کنیم زیرا اگر اولین گام را محکم بر نداریم آینده ای وجود نخواهد داشت ))

حتما فدراسیون و وزارت ورزش اقدامهای زیادی را برای اینکه بازیکنان ریلکس باشند و احساس خوبی داشته باشند انجام داده اند . ولی وقتی مربی تیم ملی میگوید این شرایط آماده سازی نبود که در ذهن داشتم حتما مسائلی بوده که انجام نشده است . شاید بگوییم این مربی زیاده خواه است و توقعات بیجا دارد . ولی از مصاحبه های بازیکنانی مثل شجاعی و... هم میتوان نارضایتی را استنباط کرد . وقتی آنها به صراحت میگویند هر چه گفتیم به جایی نرسید !!!!!!!!!

در ادامه مصاحبه برنامه 90 عادل پرسید که آیا بیش از حد شما (کیروش) و بازیکنان در فضای مجازی حضور ندارید ؟ آیا بهتر نیست همه چیز را کنار بگذارید و برای قهرمانی بجنگید؟ کیروش میگوید:

(( بهتر بود این توصیه ها  5 ماه قبل به افرادی که حمله های واحی کرده اند ، انجام میشد . واقعیت این است که حمایتی نداشتیم و تنها هستیم .)) و در پایان گفت : (( نگران تمرکز ما نباشید ما تنها یک چیز در ذهن داریم . اینکه برای قلبهای مردم بازی کنیم ))

کیروش قبلا از یک بدرقه از طرف مسئولین و وزیر ورزش سخن گفته بود و از اینکه چرا وزیر برای بدرقه تیم ملی حضور پیدا نکرده گله و شکایت کرده بود .این درخواست کیروش که از نماینده ملت(وزیر ورزش) درخواست حمایت از تیم ملی را میکند درخواست بزرگی نیست بلکه این وظیفه خدمتگزار ملت است که با بدرقه تیم ملی به آنها روحیه بدهد . کیروش از این مسئله که حمایت از بازیکنانش نمیشود ناراضی است و در جمله ای در برنامه 90 میگوید : (( بازیکنان من از درون خوشحال نیستند)) 

متاسفانه برخورد بزرگان فوتبال ما با این درخواستهای کیروش جالب نیست . آقای خداداد عزیزی یکی از بهترین بازیکنان فوتبال ایران در واکنش به مصاحبه های کیروش در یکی از سایتهای خبری با لحنی تند مصاحبه میکند و  خطاب به کیروش میگوید : ((  ما در خیلی از رشته ها مثل کشتی ، وزنه برداری و..... در جهان قهرمان هستیم و وزیر به بدرقه آنها نمیرود .مگر تو کی هستی که وزیر باید به بدرقه ات بیاید )) 

وقتی این مدل رفتار ها را که با صراحت با  تیم ملی این  مملکت می بینیم باورمان میشود که واقعا یک عده دوست ندارند تیم ملی نتیجه بگیرد و مجبوریم علی رغم میل باطنی به کیروش حق بدهیم که بگوید ما تنها هستیم و حمایتی نداریم .