سفارش تبلیغ
صبا ویژن
دانش، زمام دار و کردار، راننده و نفس(مرکبی) سرکش است . [امام علی علیه السلام]
لوگوی وبلاگ
 

دسته بندی موضوعی یادداشتها
 

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :23
بازدید دیروز :31
کل بازدید :60053
تعداد کل یاداشته ها : 90
99/3/17
3:13 ص
مشخصات مدیروبلاگ
 
mazda ramezani lima[3]
سلام نام و نام خانوادگی :مزدک رمضانی لیما تحصیلات :کارشناس تربیت بدنی گرایش مدیریت مدرک مربیگری : B آسیا سابقه مربیگری: در تیمهای پایه و بزرگسال و مدارس فوتبال از سال ۸۶ تا کنون و مسئول کمیته جوانان و استعدادیابی هیات فوتبال شهرستان البرز آدرس ایمیل : m.ramzani5816@gmail.com شماره تماس: ۰۹۱۱۱۴۴۸۹۳۷و ۰۹۱۹۴۸۱۲۲۳۱

خبر مایه

تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه بازیهای خوب و قابل قبولی را به نمایش گذاشت . نمایشهای خوب این تیم انتظارات را از بازیکنان و مربی تیم ملی بالا برده است . به طوریکه تقریبا همه هواداران انتظار قهرمانی از تیم ملی ایران دارند.

با نگاهی به حریفان ایران در مرحله گروهی جام جهانی و جام ملتها متوجه اختلاف سطح فاحش  حریفان ایران در این دو جام میشویم . بنابر این این انتظار وجود دارد که استراتژی رویارویی با رقیبان آسیایی نسبت به حریفان قدر جهانی تفاوت داشته باشد . از تیم ایران انتظار میرود تیمهایی مانند یمن و ویتنام را تحت تاثیر بازی مالکانه خود قرار دهد. برعکس بازیهای جام جهانی، که تیم ایران بازی بسته ای از خود به نمایش گذاشت در این بازیها تیمهای مقابل، ایران را به عنوان یک تیم قدرتمند می شناسند و در مقابل ایران یک بازی محتاطانه و بسته ارائه مینمایند . در اینصورت به نظر میرسد کیروش برای بازیهای گروهی برنامه تهاجم و حملات گسترده و همه جانبه را در دستور کار قرار خواهد داد. مدافعان کناری آزادی عمل کامل برای نفوذ و حمله از جناحین را خواهند داشت و به کرات از نیمه زمین عبور میکنند تا با ارسالهای خود باعث ایجاد موقعیت شوند. پرس از بالا و نیمه زمین حریف در بیشتر زمانهای بازی در دستور کار تیم ملی خواهد بود تا اجازه بازیسازی از نیمه حریف به تیم مقابل داده نشود. مدافعان میانی در میانه میدان مستقر  میشوند . و مهاجمان هنگام از دست دادن توپ به بازیکنان دفاعی تیم حریف اجازه بازیسازی را ندهند. این استراتژی در بازی یمن و ویتنام صد در صد دیده خواهد شد .ممکن است در پاره ای از مواقع در طول بازی کیروش دستور حفظ توپ در میانه میدان را هم به بازیکنانش بدهد .مثلا زمانی که تیم ایران نتیجه لازم را گرفته و نیازی به حمله بیشتر ندارد؛ توپ و مالکیت را برای سپری کردن زمان بازی و حفظ انرژی بازیکنان در  دستور کار قرار خواهد داد .در نتیجه با مالکیت توپ بازی را مدیریت کرده و زمان بازی را به نفع خود سپری میکند.

اما با توجه به اینکه حریفان ایران در مراحل بالاتر حریفان قدرتمند تری خواهند بود و با توجه به اینکه در مراحل حذفی تیمها با احتیاط بیشتری بازی میکنند ؛ تیم ایران از استراتژی بازی دفاعی هم غافل نخواهد بود . ایران در این نوع از بازی شگرد دارد و با این روش توانسته است در دو دوره متوالی جام جهانی حضور داشته باشد . اگر چه این شیوه از بازی مورد علاقه هواداران و منتقدان نیست ولی در نتیجه گیری تیم ملی موثر بوده است وبعید به نظر می رسد که این شیوه از بازی در این بازیها مورد استفاده قرار نگیرد . 

پیش بینی میشود تیم ملی ایران در بازی با عراق و تیمهایی از این دست مثلا دور دوم با اردن یا چین شیوه ای مابین دفاع مطلق و سراسر تهاجمی را اتخاذ کند . بطوریکه ریسک بازی تهاجمی و پرس از زمین حریف را نداشته باشد . و با دفاع مطلق نیز ابتکار عمل را به حریف ندهد . 

هرچه بازیها سخت تر شود مانند بازی با کره جنوبی ، ژاپن ، استرالیا در مراحل نیمه نهایی و 1/8 ، درصد بازی در نیمه زمین خودی چربش بیشتری خواهد داشت . یعنی تیم بیشتر در زمین خودی به دفاع خواهد پرداخت و  برای دستیابی به گل چشم به ضد حملات خواهد داشت . این شیوه های بازی نسبت به جام جهانی مثلا بازی مقابل اسپانیا قطعا تفاوتهای بسیاری دارد . درصد مالکیت توپ در بازی با اسپانیا تقریبا 70 به 30 به نفع حریف بود ولی در این بازیها به نظر میرسد درصد مالکیت در بازی مقابل قدرتهای آسیا 50 ×50 باشد یا نهایتا 40 به 60 به نفع حریف .

در هر صورت کیروش در این بازیها به دنبال نتیجه گرفتن است و با توجه به شناختی که از او داریم تیم ایران یکی از سازمان یافته ترین تیمهای حاضر در این تورنومنت است .